Péče o korunky, můstky, zubní náhrady, implantáty

„Však mi ty zuby vytrhají a udělají nové.“ „Co tři roky mám nárok na novou protézu.“ „Zuby mi vypadnou, tak mi dají implantáty.“ Tyto a mnohé podobné věty slýchávají zubní lékaři nebo dentální hygienistky ve svých ordinacích velmi často. 

 

Bohužel, ve velkém procentu těchto případů se jedná pouze o lenost a odmítání pacienta naučit se správně pečovat o své zuby. Zuby se netrhají jen tak, vždy to má svůj důvod. Klidně i jeden jediný zub může být nositelem obrovského zánětu, který poté může postihnout ostatní zuby a kost, ve které jsou uloženy. Jednotlivé implantáty se zavádí pouze pacientům, kteří mají dostatek kosti a chtějí zachovat ostatní zuby a zubní lékař ví, že i o implantáty se bude pacient pečlivě starat.

Kdo má korunky, můstek, implantáty či protézy, neznamená to, že se o ně nemusí starat. Právě naopak. I umělý chrup či „cizí“ zuby potřebují dobrou péči. Správnou péčí lze prodloužit jejich životnost, chráníme své celkové zdraví. Jak se o ně tedy starat?

Péče o korunky a můstky

O tyto protetické práce se musíme starat stejně pečlivě jako o vlastní zuby. Kolem krčků korunek a pod můstky se snadno zachytává zubní plak a zbytky jídla. Nejčastěji tyto faktory způsobují velmi nepříjemný zápach z úst, krvácení dásní, a pokud nadále pacient nečistí kolem korunek a pod můstkem, tak může vzniknout i parodontitida.

Mezizubní kartáčky či superfloss jsou ideální na čištění právě prostor pod můstkem a jeho mezičlenem. I tady je důležité mít správnou velikost mezizubního kartáčku, aby čištění bylo efektivní a nedocházelo k poranění dásně.

Na čištění korunek je vhodné používat jednosvazkové kartáčky, které svou malou hlavičkou snadno a efektivně vyčistí prostor mezi dásní a korunkou. Doporučuje se používat i superfloss.

S nácvikem a doporučením ideálních pomůcek Vám poradí dentální hygienistka.

Péče o implantáty

Péče o zubní implantáty je velice důležitá. S důkladnou hygienou je možné předcházet vzniku komplikací, jako je například zánět dásní nebo čelisti. Při vzniklém zánětu kolem implantátu může organismus reagovat na implantát jako na „cizí“ těleso a vyloučit ho, popřípadě narušit jeho upevnění v kosti.

Nejčastěji se k dokonalému vyčištění kolem implantátu používá speciální zubní nit, tzv. superfloss. Dále také mezizubní kartáčky, které jsou určené přímo na implantáty. Je velice důležité, aby drátek mezizubního kartáčku byl potažený plastem, aby nedocházelo k poškrábání kovu. 

S používáním mezizubních pomůcek a se správnou technikou čištění Vám pomůže dentální hygienistka.

Péče o snímatelné náhrady

Snímatelné náhrady mají především starší osoby, kterým v jisté míře chybí často již určitě dávka zručnosti. Hygiena u těchto náhrad je velmi důležitá.

Nejčastějším problémem bezzubé čelisti je onemocnění sliznic, stomatitis protetica. Je to zánětlivé zarudnutí sliznice pod protézou způsobené přemnožením kvasinek při nedostatečné hygieně.

Správná péče o zubní náhrady zahrnuje pravidelné čištění protézy měkkým zubním kartáčkem nebo kartáčkem určeným speciálně na snímatelné náhrady. Nedoporučuje se používat příliš abrazivní zubní pasty, aby nedošlo k poškrábání povrchu, kde se pak snadněji uchytává zubní plak.

Po každém jídle je vhodné vypláchnout ústa čistou vodou. Odstranit zbytky jídla a plak z dásní a ze zbývajících zubů.

Pro důkladnější dezinfekci náhrady jsou vhodné různé čistící tablety rozpustné ve vodě.

Ano, jednou za tři roky máte nárok na novou snímatelnou náhradu, ale sliznice a dásně máte jen jedny.
Sjednejte si u nás termín:

recepce@onedent.cz
+420 777 008 739

Nebo nám napište kdy by Vám to vyhovovalo:
Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.