Dentální pomůcky

V obchodech, na internetu, v ordinacích najdete spoustu pomůcek určených pro správnou péči o dutinu ústní. Výrobci jich nabízí opravdu velké množství a je důležité se orientovat, které pomůcky jsou pro nás nezbytné a které pouze doplňkové. 

 
  • Zubní kartáček

Zubní kartáček je první základní pomůckou potřebnou pro zdravé zuby a dásně pro všechny věkové kategorie, ať už je to dítě, teenager, dospělý nebo babička. V obchodech najdeme spoustu typů kartáčků, které se vždy liší – barevně, tvarově a hlavně cenově. Neplatí zde „co je drahé, je nejlepší“. Při výběru správného zubního kartáčku bychom se měli řídit několika pravidly:

  • měkký – zuby si potřebujeme vyčistit, ne vydrhnout. Navíc – zubní plak je měkký, proto si vystačíme s měkkým kartáčkem

  • hustý – snažíme se odstranit bakterie z plaku – představte si, že jedno vlákno kartáčku setře jednu bakterii – čím víc vláken, tím víc bakterií odstraníme

  • malá hlavička – pro lepší manipulaci v ústech

  • rovný zástřih – cik cak vlákna se nedostanou rovnoměrně do všech prostor, které potřebujeme vyčistit, a na gumových lamelách se bakteriím velmi líbí a drží se tam

  • Mezizubní kartáček

Druhou základní pomůckou každého člověka, který si chce udržet zdravé dásně bez zánětu a zuby bez zubního kazu, je mezizubní kartáček. Používá se 1-2x denně, podle toho, jak Vám doporučí Vaše dentální hygienistka nebo zubní lékař. Hlavní funkcí kartáčku je vyčištění zubního plaku z mezizubního prostoru, kde se hromadí bakterie při nepravidelném či vůbec žádném používání „mezizubáku.“

Při výběru záleží na správné velikosti, kterou Vám pečlivě změří Vaše dentální hygienistka. Malý „mezizubák“ nevyčistí dostatečně mezizubní prostor a zánět dásní pokračuje dál. Naopak velký kartáček může poškodit dáseň. Ze začátku používání opuchlá a červená dáseň krvácí, protože je tam zánět; během 10 – 14 dní pravidelného čištění dochází k ústupu krvácení a vyléčení zánětu dásní.

Dále se mezizubní kartáček používá na čištění korunek, implantátů, můstků. Opět je zde důležitý výběr velikosti.

Důležitá rada: Každá firma vyrábějící mezizubní kartáčky má vlastní rozlišení velikostí kartáčků podle barev. Proto je důležité dát si pozor na správnou velikost a neřídit se jen podle barvy.
  • Jednosvazkový kartáček

Tato pomůcka je doporučována pro dokonalé dočištění míst, kde se nám špatně čistí s klasickým kartáčkem. Příkladem může být důkladné čištění prořezávajících zubů u dětí a dospělých. Dále se jednosvazkový kartáček používá u pacientů s rovnátky, kde je nezbytný. Pro pacienty s dávivým reflexem je výbornou alternativou klasického zubního kartáčku. Kartáček je vhodný i na čištění implantátu.

Správnou techniku a doporučení pro používání solo kartáčku Vám dá Vaše dentální hygienistka.

  • Dentální nit (floss, zubní nit)

Dentální nit se řadí mezi mezizubní pomůcky. Používáme ji především do mezizubních prostor, kde nelze zavést mezizubní kartáček. Ten je v odstraňování plaku z mezizubního prostoru efektivnější. Pokud má ovšem pacient stěsnané zuby, doporučuje se zubní nit. Je velmi důležité naučit se ji správně používat tak, abychom si při zavádění neporanili dáseň. Techniku čištění s Vámi nacvičí Vaše dentální hygienistka.

  • Superfloss

Superfloss je speciální zubní nit určená pro čištění můstku, korunek, okolo ortodontických zámků, na implantáty. Jedná se o pomůcku, u které je velmi důležitý správný nácvik a zavádění, aby byla efektivní a nedošlo k poranění dásně.

  • Flosspick

Flosspick je jednorázová zubní nit napnutá v plastovém držáku. Doporučuje se u dětí, kdy rodič kontroluje a poté dočišťuje. U pacientů, kteří nejsou tak manuálně zruční se zubní nití, ji může nahradit právě flosspick. Jak je již ale zmíněné výše, mezizubní kartáček je nejlepší mezizubní pomůckou.

  • Dentální párátka

Dentální párátka slouží pouze k odstranění zbytku jídla, nikoliv k pravidelnému odstraňování plaku z mezizubního prostoru.

  • Škrabka na jazyk

Škrabka na jazyk je určená pro pravidelné odstraňování bakteriálního povlaku z jazyka. Doporučuje se u pacientů, kteří mají hlubší rýhy a silnější vrstvu povlaku na jazyku. Je brána jako doplněk ústní hygieny, ale není nezbytná. Povlak z jazyka lze setřít i klasickým kartáčkem na zuby. Často se doporučuje při zápachu z úst.

  • Elektrický kartáček

Na trhu je velké množství různých druhů elektrických kartáčků. Z hlediska účinnosti, efektivity čištění se doporučují sonické elektrické kartáčky. Je důležité, že sonický kartáček vykonává vibrační pohyb, nikoliv rotační, který dlouhodobým používáním odhaluje dáseň a tím dochází ke zvýšení citlivosti zubů.

Elektrický kartáček se doporučuje u pacientů, kterým se velmi těžko čistí manuálním kartáčkem z jakéhokoliv důvodu a nemají dokonale vyčištěno. Pro příklad: pacient s pokročilým stadiem revmatu, autistický pacient…Je to velmi individuální záležitost, vždy je dobré nejprve se poradit s dentální hygienistkou nebo zubním lékařem, kteří zváží různé možnosti.


Sjednejte si u nás termín:

recepce@onedent.cz
+420 777 008 739

Nebo nám napište kdy by Vám to vyhovovalo:
Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.