Odstranění zubního kamene

Zubní kámen není jen estetický problém, ale dlouhodobě představuje zdravotní riziko Vašich zubů. Co dělat, aby vůbec nevznikl? Jak se ho zbavit? Co způsobuje? 

 
  • Co je zubní plak a jak vzniká zubní kámen?

Zubní plak je bílo-žlutý měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne. Ulpívá nejčastěji okolo zubních krčků a v mezizubním prostoru.  Pokud není zubní plak pravidelně pečlivě a důkladně odstraňován zubním kartáčkem a použitím mezizubních pomůcek, hromadí se, je plný nebezpečných bakterií a udržuje se v místech, která jsou hůře dostupná. Díky slině, která obsahuje minerály, dochází ke ztvrdnutí plaku a vzniká zubní kámen. Povrch zubního kamene je drsný, hrubý a nerovný, proto se na něj snadněji zachytává další zubní plak.

  • Co způsobuje zubní kámen?

Zubní kámen spolu se zubním plakem způsobují nejprve zánět dásní. Zdravá dáseň je růžová, pevně obepíná zub a nekrvácí. Naopak zánět dásní se projevuje zčervenáním dásně, dochází k většímu prokrvení, dáseň je opuchlá, krvácí samovolně nebo při čištění. Pokud v tomto stadiu nedojde k odstranění zubního kamene, onemocnění pokračuje dále.

Dochází k dalšímu ukládání zubního kamene kolem krčku, v mezizubním prostoru a především pod úrovní dásně, protože dáseň v zánětu již zub neobepíná tak pevně a je volná. Snadněji se tam ukládá zubní plak a následně zmineralizovaný zubní kámen. V této fázi již dochází k úbytku kosti, ve které je zub uložen a vzniká parodontitida (parodontóza). Pokud nedojde k odstranění zubního plaku, kamene a ke zlepšení ústní hygieny, může dojít až ke ztrátě zubů.

  • Jak odstranit zubní kámen?

Tvrdý zubní kámen již nelze odstranit zubním kartáčkem nebo použitím mezizubního kartáčku. Zubní kámen Vám nejdůkladněji odstraní dentální hygienistka.

Nejdůležitější je odstranit ty největší nánosy, vyčistit mezizubní prostory tak, aby pacient mohl začít používat mezizubní kartáčky k léčbě zánětu dásní. K tomuto odstraňování se používá nejčastěji ultrazvuk a speciální ruční nástroje na dokonalé vyčištění a vyhlazení povrchu zubu. Pokud má pacient zubní kámen pod dásní, používají se ruční nástroje, tzv. kyrety. Je důležité odstranit zubní kámen dokonale, aby byl povrch zubu a kořene hladký, protože na hladké ploše se méně zachytává další zubní plak.

  • Nechci mít zubní kámen!

Nejlepší prevencí před zubním kamenem je důkladné odstranění zubního plaku. Není zubní plak, nevznikne zubní kámen. V této oblasti správné péče Vám nejlépe poradí dentální hygienistka, která zhodnotí Váš stav zubů, dásní, kosti na rentgenovém snímku, množství zubního plaku, zubního kamene a spolu se zubním lékařem navrhne plán léčby. Doporučí Vám individuálně pomůcky a naučí Vás správně čistit.

Sjednejte si u nás termín:

recepce@onedent.cz
+420 777 008 739

Nebo nám napište kdy by Vám to vyhovovalo:
Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.