Péče o dětský chrup

Chrup dítěte můžeme rozdělit na dočasný (mléčný) chrup a smíšený chrup. Péče o dětský chrup by měla být stejně důkladná a pravidelná jako o chrup stálý v dospělosti.

 
  • Kdy jít s dítětem poprvé k zubaři?

Jakmile se prořeže první zub. Jako první prořezává dolní řezák. Je velmi individuální, v jakém měsíci věku dítěte. Někdy ve čtvrtém, dalšímu v pátém a někomu klidně později. Je nutné jej pořádně čistit měkkým zubním kartáčkem či jednosvazkovým kartáčkem, protože již na prvním zubu se drží zubní plak. Je dobré si dát pozor na léčiva v podobě sladkých sirupů, nedoslazovat nápoje ani jídlo. Po prořezání prvního zubu je vhodné začít s odvykáním dudlíku.

Druhá návštěva zubaře by měla být po prořezání prvních mléčných stoliček. Další návštěva po prořezání druhých mléčných stoliček.
 

Neodkládejte návštěvu zubního lékaře, při pravidelných návštěvách děti nebudou mít strach! 
  • Kdy a jak mám dítěti začít čistit zuby?

Jakmile se dítěti prořeže první zub. Je důležité používat měkký kartáček a čistit bez zubní pasty. Zubní pastu dáváme, až dítě umí vyplivovat. Nejdůležitější je odstranit zubní povlak. Pokud Vaše dítě nechce spolupracovat, brání se, čistíme „násilím.“ Výsledkem nebude trauma z čištění zubů, ale zdravé zuby dítěte.

Nemějte strach dát dítěti do rukou zubní kartáček. S velkou pravděpodobností bude do něj pouze kousat, ale zvykne si na to, že do úst patří. Postupem času je vhodné začít učit dítě čistit zuby a Vy dočišťujete.

Jako rodiče musíte jít příkladem! Vy čistíte zubním kartáčkem, dítě Vás chce napodobovat. Neberte čištění jako zdržování, ale jako hru pro Vás i Vaše dítě!
  • Škodí sladkosti zubům?

Zubní kaz vzniká ze zubního plaku, který není pravidelně a dostatečně odstraňován měkkým zubním kartáčkem. V zubním plaku je spousta škodlivých bakterií, které se živí cukry. Cukry přijímané z potravin a z nápojů. Čím víc cukrů tělu dodáváme, tím víc roste škodlivost bakterií v zubním plaku. Pokud zubní plak důkladně vyčistíme zubním kartáčkem, nemají bakterie čas rozmnožovat se, růst a škodit.

Není správné úplně zakázat dítěti sladkosti. Je vhodné je naučit, kdy ty sladkosti mohou jíst. Doporučuje se nejčastěji s hlavním jídlem (svačina, oběd) a poté si vyčistit zuby nebo alespoň vypláchnout ústní dutinu čistou vodou. V odpoledních hodinách dávat spíše „zdravé“ cukry (ovoce).

A nejdůležitější je motivovat, naučit, ukázat dítěti, jak si správně čistit zuby!
  • První stálá šestka – stolička!

Milí rodiče, je velmi důležité kontrolovat po 5. roce věku dítěte prostor za posledním mléčným zubem, kde se začne prořezávat první stálý zub. Ideální pomůckou je zde již od samého prořezávání jednosvazkový kartáček. Je to velmi důležité, aby se zde nehromadil zubní plak plný škodlivých bakterií.

Hlavní je čistit, čistit, čistit, aby se zub nezkazil! Nezapomínejte na to, že základem pro zdravé zuby dítěte je čištění zubů rodiči.
  • Kdy si umí dítě čistit zuby?

Záleží na jemné motorice dítěte. Je to velmi individuální. Čím dřív dáte dítěti do ruky kartáček, tím lépe. I kdyby jej mělo jen kousat. Důležitý je pocit, že má něco v ústech. Postupně můžete začít čistit společně, ukážete dítěti, že čištění je zábava a hra a ne za trest a poté pořádně dočistíte. Musíte jít příkladem a dítě Vás bude chtít napodobovat.

Zhruba mezi pátým a šestým rokem už by dítě mělo čistit samo a Vy byste měli kontrolovat a dočišťovat riziková místa – žvýkací plošky, mezizubní prostory. S výběrem vhodné pomůcky na čištění mezizubních prostor Vám poradí dentální hygienistka.

Návštěva dítěte u dentální hygienistky se doporučuje kolem pátého roku. Pokud dítě odmítá čistit, má zubní kazy, je důležitá návštěva mnohem dříve. 
Sjednejte si u nás termín:

recepce@onedent.cz
+420 777 008 739

Nebo nám napište kdy by Vám to vyhovovalo:
Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.